Sık Sorulan Sorular

Ana Sayfa / Online Hizmetler / Sık Sorulan Sorular

Porselen laminalara alternatif olan bu yöntem bondig adı verilen ajanlar yardımı ile dişlerin kompozit rezinler ile yeniden şekillendirilmesidir.

Dişte herhangi bir çürük yoksa diş dokusundan herhangi bir doku kaybı yaratmadan uygulanıyor olması en büyük avantajıdır.

Özellikle ön bölgedeki dişlerde kullanılan çok ince yaprak şeklindeki porselenlerdir.

Diş ile uyumlu başarılı bir porselen lamina ve başarılı bir yapıştırma tekniği ile bu tür sorunlar yaşanmaz.

Var olan bir dişin estetik veya işlevsel sebeplerden dolayı restore edilmesi işlemidir.

Porselen , kron ve köprü restorasyonlarının alt yapısında kullanılan beyaz renkli dayanıklı bir metaldir.

Metal destekli dişlere oranla daha pahalıdır.

Diş implantı , titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir. Eksik dişlerinizin olduğu bölgelere yerleştirilerek üzerine yapılan diş protezi ile birlikte doğal dişlerinizi taklit etmektedirler.

Büyüme ve gelişimini tamamlamış her sağlıklı bireye uygulanabilir.

3. büyük azı dişi olarak adlandırdığımız dişlerdir. Alt ve üst çenede sağ ve solda birer tane olmak üzere toplam 4 tanedir.

Ağızda olması gereken konumda çıkmış ise , karşısındaki diş ile temasta ise ve çürük gibi bir durum söz konusu değil ise çekilmesi gerekmez.

Sürmesi gereken bir dişin , diş eti veya kemiğin altında bulunmasıdır.

Her dişin gömülü kalma ihtimali vardır. En sık gömülü kalan dişler ise 20 yaş dişleri , köpek dişleri ve küçük azı dişleridir.

Çene ve yüz gelişimini yönlendirmek , dişlerdeki çarpıklığın giderilmesi amacı ile yapılan tedavidir.

Teller çıkarılırken braketlerin diş yüzeyine sağlayan yapıştırıcı kolaylıkla ayrılır. Teller çıkarıldıktan sonra diş yüzeyine temizleme ve cila işlemi yapılır. Dişinizi koruyucu mine tabakası herhangi bir zarar görmez.

Teller genel anlamda konuşmanızı etkilemez. Ancak ilk takıldığı dönemde belli bir adaptasyon süreciniz olacaktır.

Diş çürüğünün pulpa adını verdiğimiz dişin sinir ve kan damarlarının bulunduğu kısma kadar ilerlediği durumlarda pulpa dokusunun çıkarılarak sinirlerin bulunduğu kanalların vücut ile uyumlu dolgu materyalleri ile doldurulması işlemidir. Tedavi tek seansta bitirilebildiği gibi genellikle 2-3 seans sürmektedir.

Diş taşı temizliği sırasında kullanılan ultrasonik aletler sadece diş yüzeyindeki eklentilere etki etmektedir. Dişlerinizde herhangi bir aşınma, çatlamaya sebep olmamaktadır.

Diş etinin olması gereken konumundan kök ucuna doğru hareketi sonucu kök yüzeyinin açığa çıkmasıdır. Düzenli ağız bakımı ile diş eti çekilmesi durdurulabilir.

Diş beyazlatma hekim kontrolünde sağlıklı diş ve diş etleri olan bireylere kaliteli jeller ve cihazlar yardımı ile yapıldığında herhangi bir zarar vermez.

Gülüş tasarımı , hekimlik ve sanatın beraber uygulanarak , kişiye özel ideal gülüşü bulmaktır. Kişinin şahsi istekleri ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüş planlamaktır.

İmplant,  sabit protezler , hareketli protezler diş eksikliklerinin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Bir ya da birkaç diş eksikliğinde ağızda mevcut dişlerden , implantlardan destek alınarak veya sağlıklı diş dokusunda çok fazla kayıp olan dişlerin restorasyonu amacı ile yapılan  protezlerdir.

Diş eksikliğinin çok fazla olduğu ve implant yapılamayan hastalarda porsiyel protezlere bir alternatif olarak üretilen protezlerdir.

Hamileliğin ilk ve son 3 aylarında diş tedavisi yapmak tercih edilmez. Ancak doktorunuza danıştığınız takdirde bir sakınca yoksa yapılabilir.

Bir diş fırçası en fazla 3 ay boyunca kullanılmalıdır.

Evet , kliniğimizde pedodonti (çocuk diş hekimliği) bölümü bulunmaktadır.